SEARCH

Гормони, які впливають на вагу

Гормони, які впливають на вагу

Як лептин, грелін і інсулін впливають на обмін речовин. 

Організм влаштований так, що час від часу потребує їжі і води, інакше в його злагодженій роботі намітяться серйозні збої. За справну подачу запитів на харчування відповідають всюдисущі гормони — біологічно активні речовини, що виробляються в клітинах ендокринних залоз, щоб регулювати обмін речовин і фізіологічні функції.

Апетит, однак, не завжди відчувається однаково — трапляється, нападає просто звірячий, здається, що слона б з’їла, а іноді його й зовсім немає, хоча, судячи з графіку, давно пора підкріпитися. За цим феноменом стоять складні метаболічні процеси, в основному контрольовані особливими гормонами — лептином і греліном, повідомляють мозку почуття голоду і ситості. І якщо ви хочете перейти на здоровий раціон і досягти бажаної стабільності у вазі, з цією парочкою варто познайомитися ближче.

Що таке лептин?

Цей пептидний гормон, що виробляється жировою тканиною, регулює енергетичний обмін, масу тіла і пригнічує апетит. Суть в тому, що чим більше жирових відкладень є в організмі, тим більше виділиться лептину. Крім того, в жіночому організмі він відповідає за регуляцію менструальної функції (при критичному зниженні рівня лептину припиняються овуляції і місячні). «Гормон ситості» секретується клітинами жирової тканини (адипоцитами) і транспортується кров’ю в мозок. Коли до «центру управління» добереться достатній обсяг лептину, організм визнає, що більше не потребує їжі, і настає відчуття ситості.

Що таке грелін?

Цей гормон, в основному виробляється клітинами слизової оболонки шлунка, виявляє себе як антагоніст лептину, діючи з точністю до навпаки. Коли він надходить в кров і мозок, до вас доходить, що ви зголодніли, а після прийому їжі викид «гормону голоду» йде на зниження. Таким чином, грелін, як і лептин, виконує функції регулятора маси тіла, постійно підтримуючи в нормі рівень запасених речовин.

Чи можна контролювати гормони?

Спеціальні рецептори постійно вимірюють вміст лептину та греліну, піклуючись, щоб ви з’їдали досить — не більше і не менше, ніж потрібно. Відповідно, щоб уникнути збоїв в гормональних сигналах, важливо дбати про правильний режим і харчування. Що стосується харчування, головний спільник — це клітковина. Харчові волокна надовго насичують, стимулюють травлення, сприяють зростанню і розмноженню «хороших» бактерій в кишечнику, які, в свою чергу, допомагають позбутися від надлишку вуглеводів і не набирати вагу.

«Причиною зайвої ваги можуть бути вроджені гормональні порушення, але в переважній більшості винен неправильний спосіб життя, — пояснює наш експерт, лікар-ендокринолог Марина Аветисян. — Немає ніякого одкровення в тому, що ЗСЖ позитивно впливає на гормональний баланс. Режим, спорт, розумне харчування допомагають гормонам не збитися зі шляху істинного. Не забувайте снідати, вечеряйте не пізніше ніж за 3 години до сну, їжте не відволікаючись і не поспішаючи, щоб не переїдати. Скоротіть обсяг рафінованих і перероблених продуктів, боріться з любов’ю до здоби і забороніть собі цукор в чистому вигляді».

А що таке інсулін?

Крім лептину та греліну, існують і інші важливі гормони, пов’язані з харчовою поведінкою. Окремо серед них виділяється інсулін, що виробляється підшлунковою залозою, оскільки це єдиний гормон в організмі, здатний знижувати рівень цукру в крові. Основне призначення інсуліну — регулювання вуглеводного обміну, зокрема — утилізація глюкози в організмі, але так чи інакше інсулін зачіпає всі види обміну речовин.

Вуглеводи розщеплюються в роті, в шлунку починається розкладатись білок, а в дванадцятипалій кишці відбувається перетравлювання жиру. Це означає, що організм практично постійно зайнятий засвоєнням їжі, що супроводжується викидом глюкози в крові і супутньої виробленням інсуліну для її засвоєння. Підкоряючись звичкою харчуватися не за режиму і любові до хаотичних перекусів, підшлункова залоза змушена постійно реагувати на коливання глюкози в крові. Надмірне завантаження може спровокувати збої у виробленні інсуліну, що може призвести до недостатнього засвоєння глюкози, і — якщо безтурботно запустити ситуацію — на цукровий діабет 2-го типу.

Уникайте перекусів і підсолоджених напоїв в перервах між прийомами їжі тривалістю не менше 4-5 годин. Дотримання цих правил неодмінно призведе до зниження рівня цукру в крові, налагодження гормонального балансу і стійкої вави, якої ви прагнете досягнути.

You May Also Like

Leave a Reply